piątek, 28 stycznia 2011

Co czytać dzieciom?




Kochani wybaczcie, ze zaniedbałam blog, ale zimowe wirusy dopadły mnie straszliwie, co spowodowao, różnorakie zaległości, też w pisaniu bloga. Na szczęście udało mi się wyzdrowieć przed rozpoczęciem kolejnej sesji Story Time . Tak kochani już jesteśmy po pierwszym spotkaniu, a jutro odbedzie się drugie z pięciu w tej sesji. Tematyka tym razem była rodzinna z racji obchodzonego w Polsce dnia Babci i Dziadka. Nasi kochani poeci i pisarze stworzyli wiele wspaniałych utworów gdzie występują nasi najbliżsi.
Przytoczmy choćby wierszyk Haliny Frączek

Życzenia

Dziś słoneczko jasno świeci,
Zima biała śpiewa.
A w przedszkolu przedszkolaki
Składają życzenia.

Wszystkim Babciom
wszystkim Dziadkom
zdrowia, pomyślności,
uśmiechów na co dzień
i duuużo radości!

Mówiąc o babci o dziadku polecam wspaniałą książeczkę Zofii Staneckiej pt. "Basia i Dziadkowie”. Basia jest bohaterką kilku książeczek. Jest to seria bardzo lubiana w Polsce. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Tak na marginesie to jest to fantastyczny książkowy blog,prtawdziwa kopalnia wiedzy!

Tu pojawia się problem czytania dłuższych tekstów przez dzieci dwujęzyczne. Fakt jest taki, że poziom czytelniczy dziecka mieszkającego na emigracji i dziecka mieszkającego w Polsce bywa różny. Czy zatem zrezygnować z czytania? W żadnym wypadku! Metodna czytanie z dzieckiem jest kilka, jedna z nich mówi, że należy czytać z dzieckiem krótkie kawałki tekstu i objaśniać nie zrozumiałe wyrazy. Jeśli przyjmiemy strategie jedna strona na dzień, to po jakimś czasie możemy być pewni, że dziecko będzie chciało, żeby mu przeczytać kilka następnych stron, a może i nawet cały rozdział. Tak więc może warto spróbować? Specjaliści radzą, żeby wybierać cienkie książeczki, krótkie opowiadania pisane współczesnym językiem. Wspomniana wyżej pozycja jest taka właśnie. I nną sugestią mogą być np. legendy polskie pisane współczesnym językiem. Mój syn uwielbia bajkę o Smoku Wawelskim i o Bazyliszku. Gdy czytamy nie zawsze wszystko rozumie, ale uwielbia niektóre kawałki i czeka z niecierpliwością kiedy dojdziemy do jego ulubionej częci.
Jesyk prosty bez archaizmów jest bardzo wżny. Latwiej nam wtedy pokazać dziecku związek między językiem mowienym rodzicow i jezykiem pisanym. Nie są to dla niego archaizmy.
Zapraszam wszystkich do zabawy z książką polską! Codzienne czytanie pomoże naszemu dziecku zachować polska tożsamość i pomoże w jego rozwoju intelektualnym.
Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz